Topraklama ve Paratoner ölçümleri bünyemizde bulunan deneyimli ve profesyonel SMM Belgeli Elektrik Mühendislerimiz tarafından raporlanıp sizlere sunulmaktadır.
Topraklama ölçümü konusunda talepleriniz için atalarelektrikci.com adresimizdeki talep formunu doldurabilirsiniz. Ayrıca destek hatlarımızı 7 gün 24 saat arayarak ihtiyaç duyduğunuz yardımı alabilir, aklınıza takılan hizmet ve ücret bilgisine ulaşabilirsiniz.

Topraklama tesisatı periyodik olarak en az yılda bir defa, yer değiştirebilen makineler için altı ayda bir yetkili ve profesyonel elektrik mühendisleri tarafından muayene ve ölçümü yapılmalıdır. Firmamızın bünyesindeki deneyimli ve işini önemseyen mühendislerimizler Topraklama Ölçümü konusunda oluşan taleplerinize uygun, periyodik, doğru ve profesyonel tüm bakımları üstlenmekteyiz.
Gerek Çalışma Bakanlığı Müfettişlerinin gerekse TSE yetkililerinin ilgili yasa ve yönetmelikler gereğince sizden istedikleri muayene ve ölçümleri TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilmiş kalibrasyon laboratuvarından kalibre edilmiş cihazlarımız ile EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) kayıtlı ve onaylı elektrik mühendisi uzmanımız tarafından sizlere sunulmaktadır. Atalar Elektrikçi olarak Topraklama Ölçümü konusunda prosedürlere uygun ve detaylı bilgiye sahip mühendis kadromuz ile tüm ihtiyaçlarınızı eksiksiz ve güvenli şekilde karşılamaktayız.

Topraklama Tesislerinde Ölçüm ;

Yeni Tesis Edilecek veya Mevcut Topraklama Tesislerinde Yapılacak Ölçmeler; Toprak Özdirencinin Ölçülmesi: Toprak yayılma direncini veya topraklama empedansını önceden belirlemek amacıyla toprak özdirencinin ölçülmesi, bu direncin çeşitli derinlikler için tespit edilmesini sağlayan “Dört Sonda Yöntemi” (örneğin,Wenner Yöntemi) ile yapılmalıdır.
Dokunma Gerilimlerinin Ölçülmesi ; Dokunma gerilimlerinin ölçülmesi için, akım-gerilim ölçme yöntemi kullanmak zorunludur.

Topraklama Tesislerinde Sahada Yapılan Muayeneler ve Belgelendirme:
Her topraklama tesisi, kullanıcı tarafından işletmeye alınmadan önce,montaj ve tesis aşamasında, gözle muayene edilmeli ve deneyden geçirilmelidir. Topraklama Raporunda ölçme işlemini yapan elektrik mühendisi (Adı,soyadı,ünvanı,Oda Kayıt no vb.) gösterilmelidir. Global topraklama sisteminin dışında her tesisin toprak direnci hesaplanmalı ve sistematik olarak ölçülmelidir.

Yıldırım Etkilerine Karşı Topraklama Önlemleri:

Yıldırımdan korunma için yüksek gerilim topraklama tesisi kullanılmalıdır. Bütün aşırı gerilim koruma düzenlerinin, toprağa boşalma yolunun direnç ve endüktansı olabildiğince küçük tutulmalıdır. Bu sebeple topraklama elektroduna bağlantı mümkün olduğu kadar düz, köşe yapmadan ve en kısa yoldan yapılmalıdır.